Squaw Vine – Mitchella repens

Swego czasu zajęła moją uwagę czas ta niewielka roślinka ale w natłoku innych spraw zapomniałem o niej kilka lat temu. Wszystko, co wiemy o tej rośliny wywodzi się od rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Mitchella repensDwuoczne Jagódki – Partridgeberry…  Fajnie wyglądają – co nie?

Tak się złożyło, ze niedawno wróciła w pamięci. Zatem pozwólcie, że ją Wam przedstawię.

Roślina natywna dla Ameryki północnej. Swoją nazwę „Squaw Vine” zawdzięcza zastosowaniu przez natywnych mieszkańców tego kontynentu a ściślej mieszkanek. Squaw to angielskie słowo w formie uwłaczającej, lekceważącej, pejoratywnej i pogardliwej odnoszące się do indiańskich kobiet (ale nie w tym teraz problem) – vine to określenie na rośliny pnące, lub płożące się a cała nazwa Squaw Vine wskazuje, że jest to ziółko cenne szczególnie dla kobiet.

Cherokezi stosowali zioło jako napotne i moczopędne. Irokezi zastosowali go w celu złagodzenia bólu pleców, wymiotów, kolki i gorączki u dzieci. Zmiażdżyli roślinę i zastosowali ją do krwawiących skaleczeń lub umieścili gorący okład na klatce piersiowej, aby obniżyć gorączkę. Abnaki używali jej do okładów na obrzęki i opuchlizny. Cherokezi i Irokezi spożywali także suszone owoce jako dodatek do ciast, chleba kukurydzianego i sosów. Plemię Mi’kmaq z Nowego Brunszwiku wytwarzali napój z owoców Mitchelli.

Partridgeberry (Mitchella repens)

Sfera działania Mitchelli dotyczy organów rozrodczych, szczególnie kobiecych. Jego właściwości sprawiają, że polecane jest na:

 • uciążliwe i obfite menstruacje
 • krwawienia w trakcie ciąży
 • problemy z układem rozrodczym takie jak mięśniaki, cysty czy endometrioza
 • regeneracja i wzmocnienie macicy po przebytych poronieniach
 • wywoływanie, przyspieszanie i ułatwianie porodu
 • zapobieganie poporodowym krwotokom

Dodatkowo ziółko a konkretniej napary z liści mają działanie uspokajające, co ułatwia poród i umożliwia zmniejszenie środków przeciwbólowych. sprawia że poród staje się pozbawiony lęku i przerażenia – niestety wielu współczesnych położników i położnych zapomina o tym bardzo istotnym dla rodzącej problemie nie dbając o to, aby ją wesprzeć.

Jeśli skupimy się na sferze określanej jako Partus Praeparatio (przygotowanie do porodu) to musimy trzymać się specyficznego schematu, gdyż ziółko zastosowane zbyt wcześnie może wywołać poronienie.

Przygotowanie Mitchellą rozpoczyna się raz dziennie przez szósty, dwa razy w siódmym miesiąc ciąży, trzy razy dziennie przez ósmy miesiąc, zwiększając dawki do czterech szklanek naparu gdy zbliża się poród.

Natywne zielarki ciekawie opisują stan przyszłej matki w trakcie stosowania Squaw Vine

„…Nieregularne bóle i niezaspokojone tęsknoty są usuwane, umysł przyjmuje stan spokojny, objawy odruchowe ustępują, oddawanie moczu staje się regularne i pozbawione typowych dokuczliwości tego okresu, jelita pracują regularne, poprawia się trawienie. Gdy nastaje czas porodu pozbywamy się irytujących komplikacji, rozwarcie nadchodzi szybko, skurcze stają się silne i skuteczne. Laktacja pojawia się w najlepszym stanie…”

Jako ciekawostkę podam, że Dr Hemminger z Pensylwanii używał Mitchelli, aby zapobiec poronieniom. Podawał go kobietom cierpiącym na częste, nawracające poronienia. Dzięki zastosowaniu tego zioła wiele kobiet donosiło i urodziło zdrowe dzieci.

Zioło a jeszcze silniej napary z dojrzałych owoców wykazują właściwości silnie uspokajające i lekko nasenne.

Odwar z całych pędów stosowany jest do leczenia zmian zewnętrznych takich jak pokrzywka, obrzęki, opuchnięcia a a także do okładów obolałe lub spękane sutki.

Zioło stosowane jest także w chorobach układu moczowego, zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, w tym biegunki, w zespole jelita drażliwego oraz w nieswoistym zapaleniu jelit.

Teraz czas na receptury:

Naparłyżeczkę wysuszonych liści zaparzamy szklanka wrzątku i po pół godzinie naciągania pod przykryciem filtrujemy.

Odwar: uncję ziela gotujemy w pincie wody przez kwadrans, po czym także filtrujemy.

Nalewka: wykonuje się najlepiej ze świeżego ziela w proporcji 1:5 używając 45% etanolu. Po dwutygodniowej maceracji produkt po odfiltrowaniu gotowy jest do użycia. Dawkowanie rozpoczyna się od 15 kropel raz dziennie stopniowo zwiększają do 60 kropel w ostatnim miesiącu poprzedzającym termin porodu. W celach terapeutycznych nie związanych z przygotowaniem do porodu dawkuje się nalewkę po 20 kropel dziennie.

Krem na spękane sutki: dwie uncje ziółek gotujemy w pincie wody przez kwadrans a następnie dodajemy pintę tłustej śmietany, kontynuując gotowanie na małym ogniu redukujemy płyn do konsystencji gęstego kremu. Po wystygnięciu nadaje się do nałożenia na obolałe i spękane sutki.

Mitchella wykazuje synergizm z niektórymi ziołami

 • Kaliną koralową (Viburnum opulus)
 • Pluskwicą groniastą (Cimicifuga racemosa)
 • Sasankami (Pulsatilla sp)
 • Aletris farinosa
 • Wodzinczynem kulistym (Helonias bullata)
 • Złotym krostawcem ( Packera aurea syn Senecio aureus)

Niestety niewiele jest współczesnych publikacji na temat tego ziółka pomimo iż szeroko jest ono stosowane przez zielarzy.

Mitchella repens poszycie

To na tyle jako ciekawostka o niewielkiej roślince, która z powodzeniem może rozgościć się w ogrodach wielu pań, bo nie jest trudna w uprawie a wytwarza atrakcyjne poszycie. Zainteresowani mogą ją nabyć na wielu stronach ogrodniczych także i w Polsce.

Mitchella repens - flowers and berry

fot. Wikimedia Commons

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s