O mnie

Witajcie

Zgreduś

Stary Zgred – to określenie doskonale opisujące moją osobę po przeszło pół wieku obcowania w świecie Matki Natury. Cenię sobie prywatność i nie mam w zwyczaju chować się za dyplomami lub epatować stopniami naukowymi…

Od najmłodszych lat byłem ciekaw świata roślin co dostrzegła moja babka Paulka – niepiśmienna, prosta zielicha z niewielkiej osady w Żabim Kraju. I tak w każde wakacje przekazywała swoją pasję i wiedzę „miastowemu” wnukowi…

Udało się jej – profilowany ogólniak w stronę biologii; kilka olimpiad biologicznych no i studia w pokrewnym kierunku choć bardziej „egoistyczne” bo nastawione na Homo sapiens.

To wszystko wraz z zaszczepioną pasją dało mi umiejętności bezpiecznego choć sceptycznego (ukłony moim nauczycielom za wpojenie mi tego daru) poruszania się w świecie roślin i ich zapomnianych zastosowań z uwzględnieniem znajomości jak działa i jak choruje ludzkie ciało.

Los jednak zrobił mi psikusa i odstawił na kilkanaście lat „w betonową dżunglę”…

Szczęściem daleko od rodzinnych stron znalazłem niewielką osadę, gdzieś na pograniczu czterech stron hrabstwa Yorkshire – Południowe Zakościele. Na powrót obudziły się stare sentymenty i pasja a sędziwy wiek i odmienny system wartości pozwoliły na dalszą pielęgnację tego co kocham.

Pomimo nie młodego już wieku wciąż jestem ciekaw nowości, wciąż uzupełniam i koryguję to co wiem. Teraz czynię starania by uregulować swój status prawny w Zjednoczonym Królestwie. Medical Herbalist to profesjonalista, posiadający wiedzę i umiejętności uzyskane w trakcie pięcioletnich studiów kierunkowych – mnie dano szansę na indywidualną akredytację w tutejszym National Institute of Medical Herbalists pomimo wykształcenia w odmienny systemie szkolnictwa w oparciu o wiedzę i umiejętności jakie posiadam.

Chętnie się z Wami ta pasją podzielę i poprowadzę przez ten jeden z Najwspanialszych Światów Matki Natury.

Postanowiłem zatem stworzyć wreszcie niewielki blog by pozbierać w nim wszystkie moje zapiski o zielsku, które dotychczas pojawiały się jedynie w social mediach. Mam nadzieję, ze będzie to z pożytkiem dla Was wszystkich.

Stary Zgred, Południowe Zakościele – środek Brytfanny
miron.emg@gmail.com

x