DEKALOG

Alchemist

Czyli Dziesięć rad, aby nie paść ofiarą szarlataństwa i oszustów

Publikowałem wielokrotnie te kardynalne dziesięć zasad znalezionych w czeluściach internetu  a spisane przez nie znanego mi autora.

Zatem ku pamięci i utrwaleniu pozostawię je tu na blogu byście daremnie nie szukali gdzie ją znaleźć

 1. Nigdy nie uwierz paranoicznym oskarżeniom. Mogą one przybierać różne formy „Spisku Światowego”, „BigFarmy” czy „Największego Oszustwa Dziejów”. Przedstawiciele „medycyny” alternatywnej często mówią, że lekarze, farmaceuci i rząd spiskują przeciwko używanym przez nich metodom, że ukrywają farmaceutyki z powodu lęku przed utratą zysku czy jakoby „pacjent wyleczony to klient stracony”. Jeśli słyszysz od swojego uzdrowiciela takie zdania, trafiłeś na oszusta.
 2. Pamiętaj, że szarlatan zawsze będzie przedstawiał „logiczne” wyjaśnienie wszelkich Twoich problemów zdrowotnych czy chorób w bardzo przystępny i zrozumiały dla laika sposób. Możliwe że będzie powoływał się na własną interpretację fizjologii czy anatomii człowieka. Nie oszczędzi sobie licznych medycznych pojęć często obcojęzycznych, które mają uwiarygodnić jego sąd. Szarlatan doskonale zna pojęcie „interleukina”, „lektynowa droga aktywacji dopełniacza” czy „dehydrogenaza pirogronianowa”, przez co pacjentowi może się wydawać, że ma kontakt z kimś mądrym, oczytanym, z dużą wiedzą medyczną. To błąd!
 3. Z dużym dystansem przyjmuj wszelkie świadectwa uleczonych. Większość cudownie uleczonych z przewlekłych chorób leczyła się konwencjonalnie u lekarzy, jedynie wspomagała leczenie innymi metodami. Wiele chorób ma charakter samoograniczający się, na ich wyleczenie nie miały wpływu inne czynniki, poza po prostu czasem. A większość świadectw jest po prostu fałszywa.
 4. Zapomnij o tajnych kuracjach czy ukrytych terapiach. Świat nauki nie ma problemu z dzieleniem się swoimi odkryciami, robi to bardzo chętnie. To szarlatani ukrywają metodykę swojego leczenia tak, aby nigdy nie mogło zostać zweryfikowane. Prawdopodobnie usłyszysz że „nauka nie chce uznać skutecznego leczenia bo jest za tanie” albo „nauka ukrywa osiągnięcia bo jej się to opłaca” Masz wtedy pewność, że trafiłeś właśnie na oszusta.
 5. Nie istnieje panaceum – lekarstwo na wszelkie choroby. Jeśli jakiś produkt, suplement jest zalecany na każdą przypadłość, nie ma żadnej wartości. Nie ma dwóch jednakowych chorób, dlatego też nie ma identycznego ich leczenia
 6. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli ktokolwiek zaleca Ci odstawienie leczenia zaleconego przez lekarza. Pamiętaj, za takie rady, on nie bierze ŻADNEJ odpowiedzialności. Za pogorszenie swojego stanu zdrowia, odpowiedzialność poniesiesz sam. Poza wyjątkowymi sytuacjami, prawo nie ściga znachorów, są zupełnie bezkarni: „bo oni tylko radzą a radzić wolno każdemu, nawet głupio
 7. Uważaj na zioła. Wiele ziół zawiera setki związków chemicznych, które nie zostały sklasyfikowane i wystandaryzowane. Mimo, że niektóre z nich okazują się czasami skuteczne, inne mogą być szkodliwe. Mogą też mieć wpływ na przebieg leczenia konwencjonalnego, wzmacniać efekty uboczne stosowanych leków, bądź też nasilać ich toksyczność.
 8. Zawsze próbuj weryfikować wartość badań, na które powołuje się znachor. Niejednokrotnie są to badania prowadzone na zaledwie kilku pacjentach, a więc bez żadnej statystycznej istotności. Wiele badań miało zupełnie inne wnioski, niż wyciągnął z nich znachor. No i przede wszystkim – wiele z nich po prostu nigdy nie istniało.
 9. Zwracaj uwagę na próby manipulowania Twoimi emocjami. Szarlatani będą wmawiać, że traktują Cię indywidualnie, jednostkowo. Jako, że zwykle mają dużo więcej czasu niż Lekarz w gabinecie, mogą przekonywać Cię, że oni jedyni traktują Cię podmiotowo, gdy zły system ochrony zdrowia robi to wyjątkowo bezdusznie i przedmiotowo.
 10. Zrób wszystko, aby Twoje cierpienie nie wpłynęło na utratę zdrowego rozsądku !

ghost

Jedna uwaga do wpisu “DEKALOG

 1. To bardzo ważny i cenny przekaz. Powinien być powielany bez ustanku na forach, gdzie obok ludzi mądrych, posiadających wiedzę i praktykę, pełno jest wsiowych mądrali oraz oszustów gotowych wykorzystać desperację ciężko chorych ludzi.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s